مراقبت بعد از جراحی ایمپلنت


مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت دندان

مراقبت بعد از جراحی ایمپلنت ,  بلافاصله پس از جراحی ایمپلنت، رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی باید مورد توجه قرار گیرد که این مراقبت‌ها برای هر بیمار با توجه به دستور پزشک متفاوت است و توصیه می‌شود طبق دستور پزشک معالج عمل شود.

کنترل درد,تورم,خونریزی بعد از جراحی ایمپلنت

درد، تورم، خونابه و کبودی جزء عوارض طبيعي بعد از جراحي مي باشد که معمولاً بخودي خود ظرف مدت 5 تا 6 روز بر طرف ميگردد و توجه به نکات زیر در کنترل آنها بسیار حائز اهمیت می باشد:

 • بعد از کشيدن يا جراحي حداقل تا يک ساعت گاز را داخل دهان نگهداريد 
 • از بيرون ريختن آب دهان جداً خودداري نمائید؛ تف کردن، مکیدن ناحیه جراحی و استفاده از نی موجب افزایش خونریزی می شود
 • تا 8 ساعت بعد از جراحی از مصرف سیگار و الکل و مصرف مايعات داغ خودداري نمائيد. 
 • تورم بعد از عمل جراحي تا 48 ساعت اول به حداكثر رسيده و بعد از آن كاهش يافته و معمولاً تورم 4 الی 6 روز ادامه مي يابد. 3 الی 6 ساعت بعد از جراحي بهتر است روي صورت در ناحيه جراحي شده از كمپرس يخ استفاده شود. (10 دقيقه كمپرس يخ ، 5 دقيقه فاصله) بعد از 24 ساعت از كمپرس گرم استفاده شود (5 دقيقه كمپرس گرم 5 دقيقه فاصله) كيسه هاي داده شده تا 1000 بار قابليت گرم و سرد شدن را دارد.
 • بالا نگاه داشتن سر به گونه اي كه زاويه 45 درجه با قفسه سینه شما ايجاد کند (با استفاده از چند بالش) موجب كاهش خونابه شده ، از بروز شدت تورم ناحیه جراحی شده و صورت در 2 روز بعد جراحی كاسته مي گردد (تورم سر و صورت بعد از 3 تا4 روز از بين خواهد رفت)
 • در صورت داشتن درد از مسکن های معمول مثل ژلوفن استفاده کنید. از خوردن آسپرين بجاي مسكن تجويز شده خودداري فرمائيد (بدليل بوجود آمدن خونريزي مجدد)

 

 

بهداشت دندان بعد از کاشت ایمپلنت
 • پس از کاشت ایمپلنت به مدت یک روز باید از مسواک زدن در اطراف ناحیه جراحی خودداری گردد و شستن دهان تا 8 ساعت بعد از عمل جراحی توصیه نمی شود در روز دوم پس از هر وعده غذایی لازم است دهان با استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان تمیز شود
 •  دهان را روزی 2 بار با دهانشویه ی کلرهگزیدین يا محلول آب نمك (نصف قاشق چايخوري نمك در يك ليوان آب جوشيده سرد شده) دهان شويه فرمائید 
 • لازم است بخيه جراحي بعد از يك هفته توسط پزشك معالج برداشته شود. پس از آن ناحیه ایمپلنت شده را به آرامی مسواک بزنید. پس از چند روز می توانید اطراف ناحیه ی جراحی را به طور نرمال تمیز کنید.

 

 

مراقبت بعد از جراحی ایمپلنت

 

نکاتی دیگر در جراحی ایمپلنت

 • 3 روز قبل از جراحی ایمپلنت و تا 2 هفته پس از آن از سیگار کشیدن خودداری کنید. زیرا ممکن است روند بهبود ناحیه ی اطراف جراحی را مختل سازد. الکل در زمان مصرف داروهای ضد درد هرگز مصرف نگردد.
 • اگر پیوند استخوان سینوس انجام شده باشد، پس از آن بیمار باید از دمیدن در بینی خود یا عطسه برای دو هفته پس از عمل جراحی اجتناب کند.
 • اگر بیمار از دندان مصنوعی استفاده می کند، باید از دندان مصنوعی خود تا حد امکان در روز اول استفاده نکند. 
 • طی ۲ هفته اول، حین غذا خوردن روی ایمپلنت فشار وارد نشود. طی ۱۰ الی ۱۲ هفته پس از جراحی ایمپلنت بهتر است از خوردن غذاهای چسبنده یا سفت خودداری شود و تا حد امکان عمل جویدن با سمت دیگر دهان انجام شود

 

رژیم غذایی: 

 • حداقل تا 24 ساعت اولیه از غذاهای مغذی نرم و آبکی حاوی پروتئین نظیر شیر، سوپ، فرنی و … استفاده کنید و از مصرف نوشیدنی های داغ و غذاهای تند و اسیدی پرهیز کنید
 • سعي نمائيد محدوديتي در مقدار مايعات بدنتان بوجود نيايد زيرا امکان دارد عوارضي مانند ضعف ، بيقراري ، تب ،  سر گيجه و حتی غش به علائم شما اضافه گردد .

فعالیت بدنی:

استراحت برای ۴۸ ساعت اول ضروری است. پس از آن، به تدریج می‌توان به فعالیت‌های عادی پرداخت.

التیام زخم:

دو الی سه روز پس از جراحی ایمپلنت ممکن است بافت سفید و سخت در محل جراحی دیده شود. این نشانه‌ای از بافت در حال التیام است. در ابتدا ممکن است بوی نامطبوع از دهان متساعد شود که همزمان با ترمیم بافت از بین می‌رود.

مصرف دارو:

داروهاي تجويز شده حتما مطابق دستور پزشك و بلافاصله بعد از جراحي مصرف شود. در صورت مشاهده نشانه‌های ناراحت کننده یا جوش با پزشک تماس گرفته شود..

مراقبت و نگهداری بعد از پروتز ایمپلنت:

 • ایمپلنتهای دندانی نسبت به دندانهای طبیعی بیشترمستعد ابتلا به التهاب و از دست دادن استخوان به دلیل وجود پلاک و تجمع جرم هستند بنابراین توصیه می شود بنابراین رعایت بهداشت بسیار حائز اهمیت میباشد. توصیه می شود از برسهای بین دندانی، نخ دندان، واترجت استفاده گردد و مصرف سیگار به حداقل برسد. 
 • ایمپلنت ها به اندازه ی دندان های طبیعی قوی نیستند و از تحریک منطقه ایمپلنت باید اجتناب شود. بیمار باید از خوردن غذاهای سفت، دندان قروچه یا فشردن دندانها به هم اجتناب کند.
 • به طور کلی توصیه می شود که بیماران تحت درمان با پروتز ایمپلنت هر ۳ ماه یکبار برای ۱-۲ سال اول و پس از آن هر ۶ ماه یکبار برای ارزیابی به ایمپلنتولوژیست خود مراجعه کنند. 

بلاگمراقبت

ایمپلنت اقساطی کرجایمپلنت در کرججراح ایمپلنت در کرجمراقبت ایمپلنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *